Vtipkujúca látka

Aj s látkou sa môžete zasmiať. Áno, mám na mysli textilnú bavlnenú látku. Nie však obyčajnú, všednú, ktorá sa povaľuje smutná a nepovšimnutá kdesi v regáli – ale navrhnutú s láskou a zmyslom pre humor. Jednu takú sme našli úplne náhodne vo veľkosklade látok počas návštevy u nášho zahraničného dodávateľa. Okamžite sme sa začali s manželom smiať – tá látka bola skrátka láskou na prvý pohľad. Keď majiteľka skladu videla našu spontánnu reakciu, kus tej látky nám hneď odstrihla a podarovala pre šťastie.

Čím je vlastne zaujímavá? Nielen že ihneď upúta po výtvarnej stránke –  veselá je už svojím dizajnom a pestrými farbami – ale je popísaná milými a vtipnými odkazmi. Tie vety sú adresované patchworkárkam, ako napokon celá táto látka. Preto je celkom možné, že v látke je vlastne akoby zašifrované niečo, čo sa zdá vtipné len im. Alebo skôr tým, ktorí sa dokážu s nadhľadom pozrieť na komunitu patchworkárok – ktoré svojmu hobby beznádejne prepadli a celkom ich to zmenilo.

She who dies with the most fabric wins:

She who dies with the most fabric wins

Jednou zo „samozrejmostí“ takmer každej pravovernej patchworkárky je zhromažďovanie najrôznejších pomôcok na šitie. Ale najmä látok! Lebo veď nikdy neviete, s akými inšpiráciami sa stretnete, na čo sa vám môže tá či oná látka hodiť, aký projekt budete o týždeň šiť atď. Preto „stohujete a stohujete“, takmer úchylne plníte skrine a komory až po vrch. Nikdy nie je dosť, lebo už postupne strácate prehľad, čo máte a čo nie. A keď už sa vám zdá, že to trošku preháňate, ozve sa skadesi zvnútra zbytok zdravého rozumu a začne brblať. Vraví: „Vyzerá to skôr ako tepelná izolácia, než rozumná kôpka látok.“, alebo: „Stihneš to, dievča, všetko vôbec za života spotrebovať? Koľko to máš vlastne rokov?“ Brr! Poznáme to všetci, aj keď možno v inej podobe… No a potom si prečítate odkaz na tejto látke voľne preložiteľný ako: Tá, ktorá umrie s najväčším množstvom látok, vyhráva. No nie je vám hneď lepšie?

A fat quarter is not a body part:

A fat quarter is not a body part

Na vysvetlenie tohoto vtipu je potrebné objasniť, čo vlastne spomínaný Fat quarter je. Fat quarter je zaužívaný a aj u nás prevzatý výraz pre „štvorec“ látky, ktorý popravde štvorcom vlastne nie je. Navyše v rôznych krajinách má iné zaužívané rozmery. Tento štvorec v podstate vytlstol do obdĺžnika – obdĺžnika s rozmermi, ktoré sú veľmi úsporné a praktické pri šitií niektorých patchworkových techník. A to je práve dôvod, prečo je tak obľúbený a zaužívaný po celom patchworkárskom svete. Nikomu pritom ani nenapadne vyčítať mu jeho obezitu. Samozrejme ani nám – veď patchworkárky ani obézne nie sú, o čom jasne vypovedá aj vtipná poznámka na našej látke: Fat quarter nie je časťou tela!

Long arm quilters live long lives:

Long arm quilters live long lives

Zaujímavým aspektom šitia patchworku je čas. Ide o to, že quilterky (dievčatá zošívajúce spomínané kopy handričiek do väčších plôch) majú prirodzene nutkavú túžbu vyprodukovať svojich prác čo najviac. Ako to ale dosiahnuť, keď život nie je len šitie a čas vám navyše nikto nedá ani nepredá? Okrem toho vás postup jednoducho nepustí – všetko musíte poctivo vypracovať… Ostáva len čas šitia každej prácičky nejako skrátiť. Za ideálnych okolností to končí kúpou takmer profesionálnej a veľmi sofistikovanej mašiny, ktorá mení doteraz celkom milú úchylku na priestorovo a finančne náročný ošiaľ: Pomerne veľký kus vášho životného priestoru zaujme quiltovací stroj s dlhým ramenom – aby všade dočiahol. Pomocou neho šikovnica quiltuje (prešíva) všetky vrstvy deky naraz – navyše po celej šírke quiltu bez nekonečného zhŕňania, zmotávania, presúvania atď. V našich skromnejších končinách sveta tradične ostávame pri tom nepohodlnejšom variante. No v krajoch, kde sa narodila aj naša vtipná látka, sa podobné stroje na Long Arm Quilting (prešívanie s dlhým ramenom) nie len vyrábajú, ale bežne aj používajú. Potom sa im ľahšie zavtipkuje, že quilterky s dlhým ramenom majú dlhý život…

Záverom sa chceme doma poďakovať za zážitok s látkou jej autorke – návrhárke. Osobne ju nepoznáme, ale v jednom sme si istí: určite by sme si rozumeli.

One comment

Pingbacks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.