Ako využiť odrezky z látok

Takže čo spravíte s pásikmi látok? Je to jednoduché. Znova ich pozošívajte vedľa seba, čím vytvoríte novú súvislú plochu, akoby novú pásikavú látku. Výhodu má v tom, že podľa prevládajúcich farieb a vzorov z vašich zásob si môžete s pridaním vlastnej fantázie vyskladať „látku“ na želanie podľa momentálnej potreby. Celé je to o experimentovaní a navyše o zábave. Hriať vás môže ešte vedomie, že sa správate ohľaduplnejšie k práci ľudí, ktorí pôvodné látky (z ktorých pásiky ostali) vyrábali a vy ich zbytočne nevyhadzujete. V neposlednom rade sa úctivo správate aj k prírode, ktorá si to určite nielen „zaslúži“, ale aj „ocení“. A nie je príjemné aj zistenie, že navyše ešte ušetríte? Veď šetrenie a recyklácia je dejinne jednou z nosných myšlienok a príčin rozmachu patchworku (ako techniky šitia) vôbec.

Prestieranie 2, patchworkPríklad použitia pásikov látok v prestieraní.

Možno si poviete: je to z núdze cnosť. Veď mám dosť nových látok, tak načo schovávať staré kúsky handričiek?! Ale keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, tak výsledná plocha vzniknutá zošitím pásikov vynikne svojou originalitou oveľa viac, ako kilometre látok vyrábané  priemyselne. Takto látke vtláčate svoju vlastnú pečať, vdýchnete jej dušu. Navyše ešte spomenutá výhoda výberu vlastných farieb, ich ladenie a prispôsobenie vkusu – či už svojho alebo budúceho majiteľa dielka – tiež nie sú na zahodenie.

Sliepky, textilné dekorácie, patchwork

Príklad použitia pásikov látok pri šití textilných hračiek.

Tak čo, skúsite to? Nejaký čas si odkladajte zostávajúce pásiky a potom sa s nimi s chuťou zahrajte. Určite neoľutujete!

Podobné články môžete nájsť v kategórii Tipy, triky a návody.

4 comments

Pingbacks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.