Jarná polievka – nielen na Zelený štvrtok

Pred nejakým časom som v našej rodinnej knižnici objavila zaujímavú kuchársku knižku: Kuchařské recepty vypsané z krásné literatury od Jaroslavy Jiskrovej. Najprv ma zaujala obálka s ilustráciami od Borna. Keď som sa však začítala, našla som inšpiráciu, čo uvarím na Zelený štvrtok. Obligátny špenát som vymenila za polievku. Rovnako zelenú – no nie zo špenátu, ale z čerstvých jarných bylín. Prapôvodný recept je z kniky Polévka z divokých trav od Emilie Carlesovej. Keďže zima u nás stále ešte celkom neodišla, musela som zloženie receptu mierne upraviť a prispôsobiť sa „aktuálnej“ ponuke.

Obálka knihy

V záhrade som natrhala sviežej jarnej žihľavy, šťaveľa, pažítky, fialiek a sedmokrások. Doma som pridala trošku petržlenovej vňate z kvetináča. Všetky bylinky som najprv dobre vykúpala vo vode, aby som z nich zmyla zvyšky hliny a prachu.

Jarné bylinky dobre umyjeme

Nakrájala na menšie kúsky, vložila do hrnca, zaliala studenou vodou. Pridala 1 lyžičku soli, dva strúčiky cesnaku a priviedla do varu. Keď polievka zovrela, pridala som dve hrste premytej ryže a opäť nechala zovrieť. Po 10 minútach som polievku odstavila z plameňa. Nechala mierne vychladnúť a potom zmixovala ponorným mixérom. Nakoniec som pridala 2 lyžice olivového oleja.

Všetko potom nakrájame

Polievka jemne vonia po cesnaku a pažítke a je príjemne kyselkavá zo šťaveľa. My sme si ju ešte trošku okyselili šťavou z citróna.

Polievka v tanieri, dobrú chuť

Varenie tejto polievky mi pripomenulo príhodu z nášho vegetariánskeho obdobia, kedy nás spoločný kolega na služobnej ceste posielal namiesto obeda v reštaurácii, napásť sa pred hotel na trávnik. Myslím si, že dnes by bol spokojný, že sme ho poslúchli. Týmto Milana pozdravujem 🙂 .

Ďalšie tipy na varenie alebo pečenie nájdete v kategórii Recepty.

This post has no comments. Be the first to leave one!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.