Načo sú balíčky a rolky látok a čo obsahujú?

Občas sa stretávam s otázkami, načo sú dobré balíčky (rolky) látok, kde sa dajú použiť a koľko látok v nich je. Prečítajte si článok, v ktorom sa pokúsim na tieto otázky odpovedať.

Načo sú balíčky a rolky látok?


Prvá otázka je, prečo kupovať látky v balíčkoch (rolkách) a nie len v metráži – v čom je rozdiel, výhody a nevýhody. Rozdiel je predovšetkým v tom, že balíčky (rolky) látok šetria váš čas aj prácu: Látky v balíčkoch a rolkách už dostávate nakombinované tak, aby sa k sebe hodili. Viem, znie to až príliš samozrejme, ale sú za tým výhody, ktoré stoja za zamyslenie:

1. Nákup v kamennej predajni
Keď kupujete látky jednotlivo v metráži, väčšinou nedostanete kúpiť na jednom mieste kombináciu, ktorá sa k sebe hodí, resp. ktorá vyhovuje vášim požiadavkám. Z mojej skúsenosti nie príliš veľa zákazníkov nosí vzorky svojich látok so sebou, aby si ich mohli porovnať s ponukou priamo v predajni. Často až doma zisťujú, či si svoje látky pamätali dobre a či sa farbou a vzorom „trafili“ tam, kam si želali. Nosiť vzorky látok so sebou je fajn, ale môžete sa dosť nabehať, kým nakombinujete 6 či 9 látok. Keď si kúpite v kamennej predajni balíček, vaše behanie tým práve skončilo.

Rolky látok

2. Nákup online
Keď kupujete cez internet, je situácia ešte zamotanejšia. Každý predajca má skeny (fotky) látok v inej kvalite, takže je pomerne zložité nakombinovať pri monitore niečo, čo bude vyzerať dobre aj na stole. Navyše predávajúci a zákazník nemajú rovnako nastavený monitor, čo výzor látky ešte viac relativizuje. Keď aj uvažujeme skreslenie, balíčky z toho vychádzajú oveľa lepšie, ako metráž. Prečo? Všetky látky nakombinované v balíčku posudzujete na jednom spoločnom obrázku. Je to dôležité, lebo všetky vidíte naraz, teda s tým istým skreslením = menej sa pomýlite.

Zatiaľ samé výhody!

Keď to zhrnieme, tak v oboch prípadoch sú elegantným riešením balíčky (rolky) nakombinovaných látok. Riešia nepohodlie s behaním po obchodoch aj pomerne neisté kombinovanie cez monitor. Toto je odpoveď, prečo sú tak obľúbené a prečo aj my predávame najviac balíčkov (roliek) práve cez internet!

Rolky látok, kôpka

Prečo sú balíčky a rolky mierne drahšie ako metráž?

Cena sa odvíja od dvoch zložiek, ktoré v balíčku (rolke) kupujete. Prvou, viditeľnou zložkou, je tovar, čiže vlastné látky. Tou druhou, menej viditeľnou, je ľudská práca. Nielen práca spojená s narezaním metráže na potrebné rozmery a ich následné zabalenie. Ale aj – alebo najmä – je to duševná práca. Píšem najmä, lebo práve táto zložka je tá, kvôli ktorej sú nakombinované látky (v porovnaní s bežnou metrážou) zároveň službou zákazníkovi navyše.

Poznámka: Nie každý si hneď uvedomí prácnosť s výberom vzorov a farieb. Často si zákazníci tento duševný vklad uvedomia až v momente, keď začnú kombinovať látky sami 🙂 .

Balíčky a rolky využijem len v patchworku?

Nie, tento produkt nie je určený výhradne pre patchwork. Balíčky aj rolky môžete využiť aj v inom šití – všade tam, kde potrebujete farebne zladené látky. Ak potrebujete väčšie množstvo, kúpite si balíčkov (roliek) viac. Ďalšia možnosť je dokúpiť si z jednotlivej látky v metráži, čo ale vždy nie je možné kvôli skladovým zásobám. Preto je dobré vopred sa o konkrétnej možnosti informovať.

Čo presne balíčky a rolky obsahujú?

Na trhu je väčšie množstvo rôznych balíčkov a roliek s látkami a každý z výrobcov a predajcov si volí svoj spôsob popisu ich obsahu. My sme sa kvôli názornosti rozhodli pre popis v podobe obrázkov doplnených vysvetlujúcim textom. Nižšie nájdete uvedené popisy ku všetkým produktom, ktoré ponúkame. Ak nakupujete cez internet, zhodné popisy nájdete pri každom našom produkte:

Balíček 3 látok

Balíček 3 látok (obrázok hore).

Balíček 6 látok

Balíček 6 látok (obrázok hore).

Balíček 9 látok

Balíček 9 látok (obrázok hore).

Rolka 6 látok

Rolka 6 látok (obrázok hore).

Záver

Balíčky (rolky) látok sú u našich zákazníkov tradične veľmi obľúbeným artiklom, čo je potvrdené ich dobrým odbytom. Kým však zákazník ešte nepozná ich výhody, môže naďalej nakupovať len metráž, až kým „neobjaví“ dôvod, prečo sú tu aj balíčky a rolky. Rozhodla som sa preto „objavovaniu“ napomôcť týmto článkom. Pomohol aj vám?

Sme radi, keď vám môžeme v niečom poradiť. Podobné články nájdete v kategórii Tipy, triky a návody.

One comment

Pingbacks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.