Kvety starého sveta

Truhlicu už samozrejme nepoužívame na uskladnenie obilia na povale. Teraz chráni pred hrabošmi a chrobačou iný obsah. Zniesli sme ju do spodnej izby a ukladáme do nej periny. Okrem toho pomáha vykúzliť čarovnú atmosféru čias, ktoré voňajú hustými horami plnými divej zvere, lúkami a poliami na strmých zrázoch, miestnymi ľuďmi žijúcimi svoje neľahké životy v takomto opustenom svete.

Možno aj preto si vyzdobili veci okolo seba tak nádhernými symbolmi – premietnutými či už do dreva – nábytku, látok – krojov, alebo do večných piesní…

Večnú pieseň spieva aj naša truhlica. Pieseň rúk rezbárov a starého dreva, ktoré ešte aj dnes pri údere „zazvoní“ ako mladé. Prináša nám okrem všadeprítomných červotočov a údenej vône aj obrazotvornosť a inšpiráciu. Veď prastaré vzory, ktorými je zdobená, nestratili nič zo svojej krásy. Nepodľahli skaze zmeneného vkusu nových technických čias, ani vrtkavej povahe pani Módy. Navyše veľmi podobné vzory môžeme prekvapivo nájsť aj v krajinách, ktoré sú pre nás exotické a neraz zdanlivo vzdialené. Všetky tieto kraje spájajú spoločné obrazy slnka, vody, rastlín… ale i mystiky dávnych čias. Tieto obrazy zachytené v prírodnom materiáli krásne zrkadlia náš svet.

Medzi prastaré symboly, ktoré sa v rôznych obmenách objavujú najmä na nosných trámoch dreveníc, ale i nábytku a bežných predmetoch, patrí napríklad Perúnov kvet či Perúnov kríž. Znalci symbolov ho označujú za ochranný symbol. Mal strážiť a chrániť pred ohňom, búrkou, bleskom, či vojnou – veď kto iný by mohol ochrániť pred vlastným živlom lepšie, ako sám Perún?

Detail rezby na bočnej strane truhlice

Skúsili sme niektoré z týchto vyrezávaných vzorov prevziať, mierne ich s citom upraviť a použiť iným spôsobom. Z kriviek v dreve tak vznikli najprv virtuálne krivky v počítači (ako inak v dnešnej dobe) a napokon na látkach. Slúžia ako predkreslené vzory (predlohy na quiltovanie) šikovným rukám, ktoré podľa nich poprešívajú svoje dielka, napríklad vankúše. Kvet či strom ukrytý na staručkej drevenej truhlici z povaly takto opäť zažiari, tentoraz vyquiltovaný na niekoho vankúši. Priznám sa, že nás ten pocit hreje…

Perúnov kvet, obal predlohy

2 comments

Pingbacks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.