Concorde, ktorý letel z Bratislavy

Po prečítaní nadpisu si celkom isto poviete, že dopravné lietadlá Concorde od tragickej nehody pri Paríži v r. 2000 už nelietajú. A keby aj hneď lietali, nemohol by žiaden letieť z Bratislavy. A predsa! Concorde o ktorom píšem, veruže letel z letiska Bratislava-Ivanka a pristál na Britských ostrovoch. Po Spojenom Kráľovstve potom ešte putoval autom až na miesto svojho určenia. Ale nepredbiehajme, poďme pekne po poriadku…

Vankúš CONCORDE, patchwork 1

Na obrázku vidíte detail grafiky známeho lietadla prenesenej na látku.

Všetko začalo tým, že ma poprosil náš rodinný kamarát Jožko F., aby som mu ušila nejaký originálny patchworkový darček pre manželov Heather a Neila z Veľkej Británie. Prezradil len to, že obaja pracovali u britského letectva a lietadlám veľmi fandia. Celoživotnou láskou Heather je okrem jej manžela Neila a záhrady aj slávne civilné lietadlo Concorde. Tak vznikol nápad, ušiť vankúš práve s týmto lietadlom.

Vankúš CONCORDE, patchwork 3

Môjho manžela som poverila hľadaním predlohy, ktorá by sa dala preniesť na bavlnenú látku a takto zakomponovať do vankúša. Manžel sa zhostil aj úlohy prenosu predlohy lietadla na látku. Celý transfer obrázka s pridaným textom CONCORDE „uvaril“ v domácich podmienkach, ja som sa mohla plne venovať šitiu obliečky a vyšívaniu (venovania).

Vankúš CONCORDE, patchwork 0Farebnosť vankúša inšpirovaná vlajkami.

Nakoľko sme nepoznali budúcich majiteľov darčeka, nevedeli sme odhadnúť farebnosť ich domácnosti ani ich vkus. Museli sme strieľať naslepo. Zhodli sme sa preto na farebnosti vychádzajúcej z vlajky Britského Kráľovstva a Francúzska. Veď celý projekt slávneho Concorde spája práve tieto dve krajiny.

Vankúš CONCORDE, patchwork 2

Detail venovania vyšitého na zadnej strane obliečky.

Vankúš je koncipovaný ako jednoduchý zrub, aby dal vyniknúť grafike v jeho centre. Obliečka je prešívaná strojovo, zapína sa gombíkom na zadnej strane. Sem som umiestnila aj venovanie, ktoré dielku dodáva punc adresnosti. Venovanie je vyšité ručne farebnými bavlnkami.

Vankúš CONCORDE, patchwork 4

Celkový pohľad na prednú stranu obliečky.

Záverom sa musím trošku pochváliť – vankúšik sa páčil nielen Jožkovi, ale predovšetkým obom obdarovaným manželom. Páči sa aj vám?

2 comments

Pingbacks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.